Home

Huna Article

Huna International

Co to oznacza?
by Graeme Kapono Urlich

Takie oto pytanie zauważyłem na pewnym odwiedzanym przeze mnie czasami forum: „Wszędzie widzę liczbę 158. Co to oznacza?”

Ludzie przypisywali znaczenie liczbom oraz innym elementom od tysięcy lat. Dużo w tym przesądów, jednak w niektórych przypadkach jest to użyteczne np. w matematyce. Nawet czysty przesąd może być przydatny, jeśli przekonanie jest silnie zakorzenione i można je zastosować do jakiegoś celu.

To „coś” ma tylko takie znaczenie, jakie mu osobiście nadasz. Dzielimy wiele przekonań dotyczących znaczeń rzeczy, ale możemy również nadawać wszystkiemu swoje własne znaczenia. Dla mnie osobiście piątek 13-tego zawsze był szczęśliwym dniem, dlatego szczególnie czekam na niego i zwykle przydarza mi się w tym dniu coś, co uważam za bardzo”szczęśliwe”.

Na poziomie praktycznym możesz spróbować ćwiczenia „blue feather”, którego uczę na moich hunowych warsztatach Hawaiian Shamanism. Pokazuje ono, jak to, na czym się koncentrujemy, pojawia się w naszym życiu, ponieważ może to oznaczać, że w swoim otoczeniu zaczynasz uświadamiać sobie coś, czego wcześniej nie dostrzegałeś lub może oznaczać, że koncentracja zaczyna tworzyć coś nowego.

Kiedy przykładowo kupujemy nowy samochód, może pojawić się wrażenie, że wszędzie dostrzegamy ten rodzaj samochodu, a wcześniej go nie zauważaliśmy. Chodzi o to, że nasza podświadomość dostraja się do niego i zaczyna on przykuwać naszą uwagę. Ten samochód zawsze tam był, ale po prostu specjalnie go nie zauważaliśmy. To zanika z czasem, gdy mija już nasze podekscytowanie nowym samochodem.

Na kolejnym poziomie, w Hunie i myśleniu szamańskim, tworzymy rzecz lub sytuację, o której stale myślimy. Podczas ostatnich warsztatów na Hawajach wykonywaliśmy ćwiczenie z wykorzystaniem obrazu czarnej latającej świni. Niemal natychmiast przyfrunął do nas kos i usiadł niedaleko naszej grupy. To był najbliższy dostępny odpowiednik, jaki nasze podświadome umysły mogły w tej chwili znaleźć.

Po drodze do hotelu zauważyłem wielki czarny posąg świni. Mijałem go wiele razy, ale nie dostrzegałem aż do wykonania ćwiczenia. To znów był bliski odpowiednik obiektu naszej medytacji – czarna świnia. Która jednak nie latała. Kos latał, był czarny, ale nie był świnią. Stwierdziłem, że to dobry rezultat, ale nie wystarczająco dobry i medytowałem dalej.

W drodze powrotnej do Nowej Zelandii chodziłem sobie po International Market w Honolulu i zawędrowałem do jednej z bocznych uliczek, gdzie jeszcze nigdy nie byłem. Wyszedłem zza rogu i znalazłem jedną z tych zabawek na baterię, które latają na uwięzi. Była to czarno-biała świnia. Widywałem już wcześniej te zabawki, ale nigdy świni, a ta była głównie w kolorze czarnym, co wreszcie mnie usatysfakcjonowało. W myśleniu szamańskim ta zabawka mogła nawet wcześniej nie istnieć, a nasza koncentracja na nim podczas medytacji stworzyła go.

Możesz spróbować z czymś prostym, taki jak niebieskie pióro lub coś zwykłego, czego jednak zwykle nie napotykasz. Na warsztacie chcieliśmy nieco rozwinąć ten temat.

Jeśli chodzi o liczbę 158, w numerologii dodaje się się pojedyncze cyfry aż do otrzymania pojedynczej cyfry: 1 + 5 + 8 = 14, 1 + 4 = 5. W systemie numerologii, którą zgłębiałem przez jakiś czas, liczba ta reprezentuje intuicję i może oznaczać, że Twoja intuicja staje się silniejsza i bardziej dokładna. Istnieje wiele odmian numerologii oraz znaczeń nadawanym liczbom i o to właśnie mi chodzi.

Omawiając ten temat, mam na myśli szamański punkt widzenia, filozofię Huny oraz tradycję Kahili Kupua z wyspy Kauai na Hawajach. Istnieje wiele innych systemów i chodzi o to, aby pamiętać, że zostały wymyślone – nawet Huna, która jest prawdopodobnie najstarszym systemem na świecie. Jest to tylko subiektywna rzeczywistość.

Jedną z głównych różnic w myśleniu szamańskim jest fakt, że następuje zmiana z rzeczywistości przyczynowo-skutkowej na rzeczywistość typu akcja-reakcja. Zamiast reakcji na przyczyny zewnętrzne, uważamy, że rzeczywistość zewnętrzna kształtuje się w oparciu o naszą rzeczywistość wewnętrzną czyli nasze przekonania. Możemy doświadczać wyłącznie czegoś, w co wierzymy, że jest możliwe na pewnym poziomie świadomości. Postrzegamy przyczynę każdego doświadczenia jako reakcję na nasze własne myśli.

Jednym z ulubionych powiedzeń Einsteina było: „Rzeczywistość to tylko iluzja, ale niezwykle trwała.” W języku szamańskim oznacza to, że życie jest snem, a każdy indywidualnie śni swoją rzeczywistość. Jeśli byłbyś w stanie wymazać wszystkie swoje przekonania i zastąpić je innym systemem przekonań, mógłbyś przestać istnieć w tej części nieograniczonego wszechświata i rozpocząć egzystencję w innej jego części, opartej o nowy system przekonań. Im więcej osób podziela określone przekonania, tym bardziej „rzeczywiste” wydaje się to odzwierciedlenie.

Poeksperymentuj z nowymi pomysłami, a zobaczysz, jak zmienia się Twoja rzeczywistość. Poszukaj sposobów myślenia, które wniosą więcej zabawy do Twojego życia, a życie stanie się przyjemniejsze.

Graeme Kapono Urlich (November 2009)

Aloha New Zealand - School of Huna and Hawaiian Shamanism

palm isle